More Calculators | Sharp
SHARP WriteView Scientific Calculator
Number of Functions : 422 function
Color : Red
With Acrylic panel
Country of origin : China
1 Year full free warranty
More Calculators | Sharp
SHARP WriteView Scientific Calculator
Number of Functions : 422 function
Color : Red
With Acrylic panel
Country of origin : China
1 Year full free warranty
SHARP WriteView Scientific Calculator
Color : Red
With Acrylic panel
Material : Plastic
Basic Features :-
Window size : 62.8 x 24.5 mm
LCD(Dot size) : 57 x 19.9 mm
Number of Dots : 96 x 32
Power source : Twin power (Battery: LR44 x1)
3 digit separator
Independence π key
Number of functions : 422
"="display
Constant calculation
Table function
List display of the variable memories
Definable memories(D1-D3)
Resume function
Drill function
Name function
Reset key
Home key
Memory :-
Number of Memory : 9
Functions :-
Trigonometric function / Hyperbolic function
Exponential / Logarithmic function
Permutation / Combination
ENG Conversion function
Coordinate transformation / Angle conversion
DMS conversion
Random
Recurring decimal
Quotient and remainder
Greates Common Divisor(GCD) / Least Common Multiple(LCM)
Answer memory
Intenger (I-part / f-part)
Prime factorization
N-base calculation(BIN/PEN/OCT/DEC/HEX)
Logical operation
Statistical calculation
Regression : 7
Data table I nthe STAT mode
Fraction calculation
Time calculation(hex)
Dimensions ( mm ) :-
Width x Depth x Height : 80 x 166 x 15
Net Weight : 108 gram
Country of origin : China
Warranty : 1 Year full free warranty
| Product Model | EL-W531TG-RD |
|---|---|
| Product description | SHARP WriteView Scientific Calculator 422 Function Red EL-W531TG-RD |
| Main-Сategory | Calculator |
| Brand | SHARP |
| Product Situation In Market | Continuous Production |
| Type | Scientific Calculator |
| Colors | Red |
| Net Weight | 108 gram |
| Dimensions - Width | 80 mm |
| Dimensions - Height | 15 mm |
| Dimensions - Depth | 166 mm |
| Country Of Origin | China |
| Warranty | 1 Year full free warranty |