More Washing Machine | Candy
CANDY Smart Washing Machine Fully Automatic 7 Kg
Max spin speed : 1000 RPM
Washing Machine color : Silver
Digit LCD display to show the functions and errors
Country of origin : Egypt
5 Years full free warranty
More Washing Machine | Candy
CANDY Smart Washing Machine Fully Automatic 7 Kg
Max spin speed : 1000 RPM
Washing Machine color : Silver
Digit LCD display to show the functions and errors
Country of origin : Egypt
5 Years full free warranty
CANDY Smart Washing Machine Fully Automatic
Washing Machine capacity : 7 Kg
Maximum spin speed : 1000 RPM
Body color : Silver
Door width : 35 cm
Door opening : 180°
Door made of chrome
Drum Material : Stainless Steel Anti-rust
With drain pump
Digit LCD display to show the functions and errors
Italian technology
KG detector
Smart Touch technology ( NFC )
3D wash
With filter
With Easy Iron function
With Steam function
Temperature selection up to 90°C
Spin speed from 400 to 1000 RPM
Delay start 24 hours
Child lock
Energy efficiency class : A+++
Voltage : AC 220 - 240 Volt
Washing Machine Programs :-
Cottons Program
Cottons + PreWash Program
Eco 40-60°C Program
Delicates 20°C Program
Synthetics Program
Rinse Program
Drain + Spin Program
Hygiene 60°C Program
Wool and Hand Wash Program
Delicates Program
Easy Iron steam
Mixed and Colored Program 59 Mins
Rapid Program in (14-30-44) Mins
Perfect Cotton Program 59 Mins
Smart Touch Program Via candy simply-Fi App connect through ( NFC ) :
- Voice coach
- Controlling Washing Machine Programs
- Clever care ( Smart check up , Auto clean , Filter clean )
- Reports
- Troubleshooting guide
Control Panel Selections :-
Start / Pause
Spin speed
Temperature selection
Rapid program / Stain level
Delay start 24 hours
Options button ( Extra Rinse - Hygiene 60°C - Easy Iron )
Washing Machine Dimensions (mm) :-
Width x Height x Depth : 600 x 850 x 520
Washing Machine Weight :-
Net weight : 66.5 Kg
Gross weight : 68.5 Kg
Country of origin : Egypt
Warranty : 5 Years full free warranty
| Product Model | CSS1072DC3R-ELA |
|---|---|
| Product description | CANDY Washing Machine Fully Automatic 7 Kg Silver CSS1072DC3R-ELA |
| Main-Сategory | Washing Machines |
| Brand | CANDY |
| Product Situation In Market | Continuous Production |
| Type | Full automatic |
| Colors | Silver |
| Capacity | 7 Kg |
| Spin Speed ( RPM ) | 1000 RPM |
| Drain Pump | Yes |
| Loading Type | Front Loading |
| Energy Efficiency Class | (A+++) |
| Dimensions - Width | 600 mm |
| Dimensions - Depth | 520 mm |
| Dimensions - Height | 850 mm |
| Net Weight | 66.5 Kg |
| Gross Weight | 68.5 Kg |
| Country Of Origin | Egypt |
| Warranty | 5 Years full free warranty |