More Refrigerators | Tornado
TORNADO Refrigerator 296 liter, No frost 2 doors
Refrigerator color : Black
Platinum Deodorizer Filter
Energy efficiency class : ( C )
Country of origin : Egypt
10 Years full free warranty
Product Model
RF-31FT-BK..
TORNADO No Frost Refrigerator RF-31FT-BK Specifications
Refrigerator capacity in liters : 296 Liter
Number of doors : 2 Doors
Refrigerator color : Black
Platinum Deodorizer Filter
Internal LED lighting for Refrigerator cabinet
Adjust the temperature in cabinet and freezer separately
Refrigerator inner body is made of ABS material ( Anti-Bacteria )
Hardy glass shelves
Egg holder
With chiller compartment
Ice maker
With levelling feets
Non CFC
Low noise design
Vegetable and Fruit Drawer ( 20 Liter )
Energy efficiency class : ( C )
Refrigerator dimensions ( mm ) :-
Width x Depth x Height : 604 x 704 x 1501
Refrigerator weight :-
Net weight : 60 Kg
Gross weight : 65 Kg
Country of origin : Egypt
Fridge warranty : 10 Years full free warranty
| Product Model | RF-31FT-BK.. |
|---|---|
| Product description | TORNADO Refrigerator No Frost 296 Liter Black RF-31FT-BK |
| Main-Сategory | Refrigerators |
| Brand | TORNADO |
| Product Situation In Market | Stopped Production |
| Type | 2 Doors Refrigerator |
| Colors | Black |
| Number Of Doors | 2 Doors |
| Cooling System | No Frost |
| Capacity | 296 Liter |
| Cabinet Capacity in Liters | 206 Liter |
| Freezer Capacity in Liters | 90 Liter |
| Multi-temperature Room Capacity | Not Available |
| Vegetable Drawer Capacity | 20 Liter |
| Refrigerator Shelf | Glass Shelves |
| Internal Lighting / Cabinet | LED Lighting |
| Internal Lighting / Freezer | No |
| Energy Efficiency Class | (C) |
| Dimensions - Width | 604 mm |
| Dimensions - Depth | 704 mm |
| Dimensions - Height | 1501 mm |
| Net Weight | 60 Kg |
| Gross Weight | 65 Kg |
| Country Of Origin | Egypt |
| Warranty | 10 Years full free warranty |
Write Your Own Review
































































