More Washing Machine | Tornado
TORNADO Half Automatic Washing Machine 12 Kg
Max Spin Speed : 1200 RPM
Washing Machine Color : White x Black
With 2 Motors
Country Of Origin : Egypt
5 Years Full Free Warranty
TORNADO Washing Machine Half Automatic
Washing Machine Capacity : 12 Kg
Max Spin Speed : 1200 RPM
Body Color : White
Top Cover Color : Stylish Transparent Black
With 2 Motors
Waterproof Control Panel
With Two Tubs ( Washing tub and Drying tub )
Works With all Types of Detergent
With 2 Programs ( Standard Wash - Strong Wash )
Works With Vortexes System in Two Directions for Washing
Works With Centrifugal Extraction System for Drying
With the Soak Washing Function
Air Inlet in order to Stronger Drying during the Spin Process
Spin Timer Time Up To 5 Minutes
The Basket Material for Both of Washing and Drying Tub is Polypropylene
Antibacterial Pulsator
Lint Filter ( as the cassette shape )
Water Feed Selector
Anti-shock Body
Anti-Rat Baseplate
Rinse Water Level Control
Washing Machine Giant Super Size
Washing Machine Dimensions ( mm ) :-
Width x Height x Depth : 865 x 970 x 500
Weight :-
Net Weight : 24 Kg
Gross Weight : 27.5 Kg
Country Of Origin : Egypt
Warranty : 5 Years Full Free Warranty
| Product Model | TWH-Z12DNE-W(BK).. |
|---|---|
| Product description | TORNADO Washing Machine Half Auto 12 Kg White x Black TWH-Z12DNE-W(BK) |
| Main-Сategory | Washing Machines |
| Brand | TORNADO |
| Product Situation In Market | Stopped Production |
| Type | Half automatic |
| Colors | White x Black |
| Capacity | 12 Kg |
| Spin Speed ( RPM ) | 1200 RPM |
| Drain Pump | No |
| Loading Type | Top Loading |
| Energy Efficiency Class | - |
| Dimensions - Width | 865 mm |
| Dimensions - Depth | 500 mm |
| Dimensions - Height | 970 mm |
| Net Weight | 24 Kg |
| Gross Weight | 27.5 Kg |
| Country Of Origin | Egypt |
| Warranty | 5 Years full free warranty |
How to return my product ?
• Returns or replacements are allowed within 30 days for manufacturing defects only.
• Returns without defects are accepted within 14 days, if the product is unused and unopened.
• Products must be returned with original packaging, accessories, and documents.
• Gifts must be returned with the product (if applicable).
• Refunds are processed via the original payment method.
• Opened or used products may not be eligible or may incur deductions.
For full details, please refer to our return & Refund policy page here


