More Refrigerators | Tornado
TORNADO Refrigerator 355 Liter, No Frost 2 Doors
Refrigerator Color : Black
With Plasma Deodorizer
Energy Efficiency Class : ( C )
Country Of Origin : Egypt
10 Years Full Free Warranty
TORNADO No Frost Refrigerator RF-40FT-BK Specifications
Refrigerator Capacity in Liters : 355 Liter
Cabinet capacity in Liters : 246 Liter
Freezer capacity in Liters : 109 Liter
Number Of Doors : 2 Doors
Refrigerator Color : Black
With Plasma Deodorizer
Internal LED Lighting For Refrigerator Cabinet
Refrigerator Inner Body is Made of ABS Material ( Anti- Bacteria )
Hardy Glass Shelves
With Chiller Compartment
Ice Maker
With Levelling Feets
Non CFC
Low Noise Design
Energy Efficiency Class : ( C )
Refrigerator Dimensions ( mm ) :-
Width x Depth x Height : 666 x 700 x 1603
Refrigerator Weight :-
Net Weight : 66 Kg
Gross Weight : 73 Kg
Country Of Origin : Egypt
Fridge Warranty : 10 Years Full Free Warranty
Unboxing
Troubleshooting
| Product Model | RF-40FT-BK.. |
|---|---|
| Product description | TORNADO Refrigerator No Frost 355 Liter Black RF-40FT-BK |
| Main-Сategory | Refrigerators |
| Brand | TORNADO |
| Product Situation In Market | Stopped Production |
| Type | 2 Doors Refrigerator |
| Colors | Black |
| Number Of Doors | 2 Doors |
| Cooling System | No Frost |
| Capacity | 355 Liter |
| Cabinet Capacity in Liters | 246 Liter |
| Freezer Capacity in Liters | 109 Liter |
| Multi-temperature Room Capacity | Not Available |
| Vegetable Drawer Capacity | - |
| Refrigerator Shelf | Glass Shelves |
| Internal Lighting / Cabinet | LED Lighting |
| Internal Lighting / Freezer | No |
| Energy Efficiency Class | (C) |
| Dimensions - Width | 666 mm |
| Dimensions - Depth | 700 mm |
| Dimensions - Height | 1603 mm |
| Net Weight | 66 Kg |
| Gross Weight | 73 Kg |
| Country Of Origin | Egypt |
| Warranty | 10 Years full free warranty |
How to return my product ?
• Returns or replacements are allowed within 30 days for manufacturing defects only.
• Returns without defects are accepted within 14 days, if the product is unused and unopened.
• Products must be returned with original packaging, accessories, and documents.
• Gifts must be returned with the product (if applicable).
• Refunds are processed via the original payment method.
• Opened or used products may not be eligible or may incur deductions.
For full details, please refer to our return & Refund policy page here


































































