More Refrigerators | Tornado
TORNADO Refrigerator 396 Liter, No Frost 2 Doors
Refrigerator Color : Black
With Digital Control Panel
Energy Efficiency Class : ( A )
Country Of Origin : Egypt
10 Years Full Free Warranty
TORNADO No Frost Refrigerator RF-480AT-BK Specifications
Refrigerator Capacity in Liters : 396 Liter
Number Of Doors : 2 Doors
Refrigerator Color : Black
With Digital Control Panel
Ag+ Nano Deodorizer Filter
Hybrid Cooling System
Automatic Disconnection System
Door Open Alarm
Internal LED Lighting For Refrigerator Cabinet
Refrigerator Inner Body is Made of ABS Material ( Anti- Bacteria )
Hardy Glass Shelves
With Chiller Compartment
Ice Maker
Twin Ice Twist
With Levelling Feets
Fitted With Wheels and Handles
Non CFC
Tropical
Low Noise Design
Energy Efficiency Class : ( A )
High Efficiency and Less Electricity Consumption
Refrigerator Dimensions ( mm ) :-
Width x Depth x Height : 645 x 680 x 1670
Refrigerator Weight :-
Net Weight : 66 Kg
Gross Weight : 73 Kg
Country Of Origin : Egypt
Fridge Warranty : 10 Years Full Free Warranty
| Product Model | RF-480AT-BK.. |
|---|---|
| Product description | TORNADO Refrigerator Digital No Frost 396 Liter Black RF-480AT-BK |
| Main-Сategory | Refrigerators |
| Brand | TORNADO |
| Product Situation In Market | Stopped Production |
| Type | 2 Doors Refrigerator |
| Colors | Black |
| Number Of Doors | 2 Doors |
| Cooling System | No Frost |
| Capacity | 396 Liter |
| Cabinet Capacity in Liters | - |
| Freezer Capacity in Liters | - |
| Multi-temperature Room Capacity | Not Available |
| Vegetable Drawer Capacity | - |
| Refrigerator Shelf | Glass Shelves |
| Internal Lighting / Cabinet | LED Lighting |
| Internal Lighting / Freezer | No |
| Energy Efficiency Class | (A) High efficiency and less electricity consumption |
| Dimensions - Width | 645 mm |
| Dimensions - Depth | 680 mm |
| Dimensions - Height | 1670 mm |
| Net Weight | 66 Kg |
| Gross Weight | 73 Kg |
| Country Of Origin | Egypt |
| Warranty | 10 Years full free warranty |
How to return my product ?
• Returns or replacements are allowed within 30 days for manufacturing defects only.
• Returns without defects are accepted within 14 days, if the product is unused and unopened.
• Products must be returned with original packaging, accessories, and documents.
• Gifts must be returned with the product (if applicable).
• Refunds are processed via the original payment method.
• Opened or used products may not be eligible or may incur deductions.
For full details, please refer to our return & Refund policy page here

































































