TORNADO Anti-Break Tube LED Lamp
Average Power Consumption : 9 Watt
Lamp Material : Polycarbonate
Lamp Length : 60 cm
Lighting Type : Daylight
Lighting Color : White
Luminous Flux : 850 lm
Color Rendering Index (CRI) : >80
Lamp Voltage : 100-265 Volt / 50 Hz
Lamp Cap / Base : G13
Average Lifetime : 15,000 Hours
Energy Efficiency Class : ( B )
Country Of Origin : China
Lamp Warranty : 3 Years Warranty
| Product Model | TW-D09LI.. |
|---|---|
| Product description | TORNADO Daylight Tube LED Lamp 9 Watt 60 cm White Light TW-D09LI |
| Main-Сategory | LED Lamps |
| Brand | TORNADO |
| Product Situation In Market | Stopped Production |
| Type | Tube LED Lamp |
| Colors | White |
| Lighting Type | Daylight |
| Lighting Color | White |
| Lamp Length | 60 cm |
| Size | 60 cm |
| Average Lifetime | 15,000 Hours |
| Average Power Consumption | 9 Watt |
| Energy Efficiency Class | (B) |
| Luminous Flux | 850 lm |
| Country Of Origin | China |
| Warranty | 3 Years warranty |
How to return my product ?
• Returns or replacements are allowed within 30 days for manufacturing defects only.
• Returns without defects are accepted within 14 days, if the product is unused and unopened.
• Products must be returned with original packaging, accessories, and documents.
• Gifts must be returned with the product (if applicable).
• Refunds are processed via the original payment method.
• Opened or used products may not be eligible or may incur deductions.
For full details, please refer to our return & Refund policy page here


