More Refrigerators | Sharp
SHARP No Frost Refrigerator 396 Litre
2 Doors Refrigerator In Champagne Color
With Ag+ Nano Deodorizer Filter
Power consumption class : (A)
Country of Origin : Egypt
10 Years Full Free Warranty
More Refrigerators | Sharp
SHARP No Frost Refrigerator 396 Litre
2 Doors Refrigerator In Champagne Color
With Ag+ Nano Deodorizer Filter
Power consumption class : (A)
Country of Origin : Egypt
10 Years Full Free Warranty
Refrigerator Capacity in Litres : 396 Liter
Number of Doors : 2 Doors
Refrigerator Color : Champagne
Ag+ Nano Deodorizer Filter
Hybrid Cooling System
LED Lighting
Power Consumption Class : (A)
High Efficiency and Less Electricity Consumption
Non CFC
Tropical
Low Noise Design
Stainless Steel Cylindrical Handle
Fitted Wth Wheels and Handles
Internal LED Lighting For Refrigerator Cabinet
Hardy Glass Shelves
Twin Ice Twist
Refrigerator Dimensions (mm) :
Width x Depth x Height : 645 x 680 x 1670
Refrigerator Weight :-
Net Weight : 65 Kg
Gross Weight : 73 Kg
Country Of Origin : Egypt
Fridge Warranty : 10 Years Full Free Warranty
| Product Model | SJ-48C(CH) |
|---|---|
| Product description | SHARP Refrigerator No Frost 396 Liter Champagne SJ-48C(CH) |
| Main-Сategory | Refrigerators |
| Brand | SHARP |
| Product Situation In Market | Continuous Production |
| Type | 2 Doors Refrigerator |
| Colors | Champagne |
| Number Of Doors | - |
| Cooling System | No Frost |
| Capacity | 396 Liter |
| Multi-temperature Room Capacity | Not Available |
| Vegetable Drawer Capacity | - |
| Refrigerator Shelf | Glass Shelves |
| Internal Lighting / Cabinet | - |
| Internal Lighting / Freezer | - |
| Energy Efficiency Class | (A) High efficiency and less electricity consumption |
| Dimensions - Width | 645 mm |
| Dimensions - Depth | 680 mm |
| Dimensions - Height | 1670 mm |
| Net Weight | 65 Kg |
| Gross Weight | 73 Kg |
| Country Of Origin | Egypt |
| Warranty | 10 Years full free warranty |
How to return my product ?
• Returns or replacements are allowed within 30 days for manufacturing defects only.
• Returns without defects are accepted within 14 days, if the product is unused and unopened.
• Products must be returned with original packaging, accessories, and documents.
• Gifts must be returned with the product (if applicable).
• Refunds are processed via the original payment method.
• Opened or used products may not be eligible or may incur deductions.
For full details, please refer to our return & Refund policy page here