More Refrigerators | Sharp
SHARP Refrigerator 642 Litre, No frost 2 Glass Door
Silver Color
With J-Tech Inverter and Plasma Cluster Technology
Power consumption class : (A)
Country of Origin : Thailand
10 Years Full Free Warranty
SHARP No frost Refrigerator
Refrigerator Capacity in Litres : 642 Litre
Number of doors: 2 Glass door
Refrigerator color: Silver
J-Tech Inverter
Digital control panel
Plasma cluster technology
Hybrid cooling system
Ag+ Nano Deodorizer filter
Eco Mode
Door open alarm
LED Lighting
Non CFC
Power consumption class: (A)
High efficiency and less electricity consumption
Express freezing
Extra cool
Hardy glass shelves
Ice twist
Tropical
Low noise design
Refrigerator Dimensions (mm) :-
Width x Depth x Height: 800 x 735 x 1850
Refrigerator Weight :-
Net Weight : 86 Kg
Gross Weight : 95 Kg
Country of Origin : Thailand
Fridge warranty : 10 Years full free warranty
| Product Model | SJ-GP75D-SL.. |
|---|---|
| Product description | SHARP Refrigerator Inverter Digital No Frost 642 Liter 2 Glass Doors In Silver Color SJ-GP75D-SL |
| Main-Сategory | Refrigerators |
| Brand | SHARP |
| Product Situation In Market | Stopped Production |
| Type | 2 Doors Refrigerator |
| Colors | Glass Silver |
| Number Of Doors | 2 Glass Doors |
| Cooling System | No Frost |
| Capacity | 642 Liter |
| Cabinet Capacity in Liters | - |
| Freezer Capacity in Liters | - |
| Multi-temperature Room Capacity | Not Available |
| Vegetable Drawer Capacity | - |
| Refrigerator Shelf | Glass Shelves |
| Internal Lighting / Cabinet | LED Lighting |
| Internal Lighting / Freezer | LED Lighting |
| Energy Efficiency Class | (A) High efficiency and less electricity consumption |
| Dimensions - Width | 800 mm |
| Dimensions - Depth | 735 mm |
| Dimensions - Height | 1850 mm |
| Net Weight | 86 Kg |
| Gross Weight | 95 Kg |
| Country Of Origin | Thailand |
| Warranty | 10 Years full free warranty |
How to return my product ?
• Returns or replacements are allowed within 30 days for manufacturing defects only.
• Returns without defects are accepted within 14 days, if the product is unused and unopened.
• Products must be returned with original packaging, accessories, and documents.
• Gifts must be returned with the product (if applicable).
• Refunds are processed via the original payment method.
• Opened or used products may not be eligible or may incur deductions.
For full details, please refer to our return & Refund policy page here

































































