More Built in Ovens | Hoover
HOOVER built-in oven gas 93 liter
Built-in oven size : 90 x 60 cm
Built-in oven color : Stainless Steel x Black
Convection fan ( fan assist )
Country of origin : Italy
3 Years full free warranty
More Built in Ovens | Hoover
HOOVER built-in oven gas 93 liter
Built-in oven size : 90 x 60 cm
Built-in oven color : Stainless Steel x Black
Convection fan ( fan assist )
Country of origin : Italy
3 Years full free warranty
HOOVER built-in oven gas
Built-in oven size : 90 x 60 cm
Built-in oven capacity : 93 liter
Built-in oven color : Stainless Steel x Black
Built-in oven material : Stainless Steel
Features :-
Gas oven and grill
Full safety
Convection fan ( fan assist ) : to distribute heat inside the oven
Cavity cooling system ( cooling fan )
Grill is working with the motor
Cooking functions : 5 function
With minder timer up to 60 minute
With interior light
Energy Efficiency Class : ( A )
Built-in oven dimensions ( mm ) :-
Width x Height x Depth : 895 x 594 x 551
Weight :-
Net weight : 49.7 kg
Gross weight : 55 kg
Country of origin : Italy
Built-in oven warranty : 3 years full free warranty
| Product Model | HGGF93.. |
|---|---|
| Product description | HOOVER Built-In Oven Gas 90 x 60 cm - 93 Liter Stainless Steel x Black HGGF93 |
| Main-Сategory | Built In Ovens |
| Brand | HOOVER |
| Product Situation In Market | Stopped Production |
| Type | Gas Built In Oven |
| Colors | Stainless x Black |
| Size | 90 x 60 cm |
| Capacity | 93 Liter |
| Energy Efficiency Class | (A) |
| Dimensions - Width | 895 mm |
| Dimensions - Height | 594 mm |
| Dimensions - Depth | 551 mm |
| Net Weight | 49.7 Kg |
| Gross Weight | 55 Kg |
| Country Of Origin | Italy |
| Warranty | 3 Years full free warranty |
How to return my product ?
• Returns or replacements are allowed within 30 days for manufacturing defects only.
• Returns without defects are accepted within 14 days, if the product is unused and unopened.
• Products must be returned with original packaging, accessories, and documents.
• Gifts must be returned with the product (if applicable).
• Refunds are processed via the original payment method.
• Opened or used products may not be eligible or may incur deductions.
For full details, please refer to our return & Refund policy page here