More Built in Hobs | Hoover
HOOVER built-in hob gas
Built-in hob size : 60 x 60 cm
4 Gas Burners
Built-in hob color : Stainless Steel
Country of origin : Turkey
3 Years full free warranty
More Built in Hobs | Hoover
HOOVER built-in hob gas
Built-in hob size : 60 x 60 cm
4 Gas Burners
Built-in hob color : Stainless Steel
Country of origin : Turkey
3 Years full free warranty
HOOVER built-in hob gas
Built-in hob size : 60 x 60 cm
Built-in hob color : Stainless
Number of worktop burners : 4 Gas burners
With lateral control knobs
One hand ignition : Electronic auto-ignition for burners
Full safety for burners
Burners holder material : Cast iron pan support
Built-in hob material : Stainless Steel
Energy Efficiency Class : ( A )
Built-in hob dimensions ( mm ) :-
Width x Height x Depth : 585 x 510 x 30
Weight :-
Net weight : 9.8 Kg
Gross weight : 10.9 Kg
Country of origin : Turkey
Built-in hob warranty : 3 years full free warranty
| Product description | HOOVER Built-In Hob 60 x 60 - 4 Gas Burners Stainless HHG6LSX-EGY |
|---|---|
| Product Model | HHG6LSX-EGY.. |
| Main-Сategory | Built In Hobs Cookers |
| Brand | HOOVER |
| Product Situation In Market | Stopped Production |
| Type | 4 Burners Cooker |
| Size | 60 x 60 cm |
| Colors | Stainless |
| Burners Number | 4 Gas Burners |
| Energy Efficiency Class | (A) |
| Dimensions - Width | 585 mm |
| Dimensions - Height | 510 mm |
| Dimensions - Depth | 30 mm |
| Net Weight | 9.8 Kg |
| Gross Weight | 10.9 Kg |
| Country Of Origin | Turkey |
| Warranty | 3 Years full free warranty |
How to return my product ?
• Returns or replacements are allowed within 30 days for manufacturing defects only.
• Returns without defects are accepted within 14 days, if the product is unused and unopened.
• Products must be returned with original packaging, accessories, and documents.
• Gifts must be returned with the product (if applicable).
• Refunds are processed via the original payment method.
• Opened or used products may not be eligible or may incur deductions.
For full details, please refer to our return & Refund policy page here